PÉČE O NÁBYTEK

Dobré věci vydrží ještě déle, když se o ně pečlivě staráte. Nabízíme pár rad, jak se lépe starat o nábytek.

Čalounění obecně

Pokud je to možné, pravidelně střídejte místa sezení, abyste tak prodloužili jeho životnost a zajistili rovnoměrné opotřebovávání čalounění. Výplň z peří nebo vláken byste měli pravidelně natřásat, abyste zajistili tvarovou stabilitu. Zkontrolujte, zda jsou nohy řádně upevněny k pohovce, a pravidelně je pak znovu kontrolujte.

Nábytkové textilie

Chraňte textilie před přímým slunečním světlem, předejdete tak vyblednutí. Běžné čištění: Často vysávejte vysavačem a pro běžné čištění používejte čistič textilií. Skvrny odstraňte pomocí soupravy na odstraňování skvrn.

Kůže

Chraňte kůži před přímým slunečním světlem a zdroji tepla, zabráníte tak vyblednutí barev. Pro běžné čištění použijte pouze suchý měkký hadr. V případě potřeby otřete celý povrch čistým měkkým a dobře vyždímaným hadrem namočeným do mýdlového roztoku. Pokud čistíte vysavačem, použijte kartáčovou hubici, abyste povrch nepoškrábali. 

Doporučujeme používat čisticí prostředek na kůži 2–3× ročně. Doporučujeme použít také ochranný prostředek na kůži před tím, než začnete svůj nový kus nábytku používat, a také po aplikaci čisticího prostředku.

Matrace

Nechte postel co nejvíce nezakrytou a vždy umisťujte matrace na laťový rošt, nikdy ne na plnou základnu. Tím umožníte cirkulaci vzduchu a provětrání matrace. Odstraňte skvrny navlhčením matrace směsí vody a čisticího roztoku.

Masivní dubový nábytek

Ošetřování olejovaného nábytku

Povrchová úprava nábytku přípravky na bázi přírodních voskovaných olejů je dnes převládající povrchovou úpravou u moderního masivního nábytku. Zachovává přírodní charakter výrobku a jeho významnou výhodou je také lehká údržba a plná obnovitelnost poškozených povrchů v domácích podmínkách. Na druhé straně olejování neposkytuje až tak vysokou ochranu proti vlhkosti a mechanickému poškození jako lakování (hlavně na začátku užívání), a proto je potřeba vytvořit co nejsilnější souvislou vrstvu oleje a vosku pravidelným ošetřováním. Po zakoupení výrobku je vhodné všechny, ale hlavně horní plochy stolů a stolků nábytku jemně přebrousit brusní tkaninou, přeolejovat olejem a po 1-2 minutách působení přebytek oleje stáhnout suchým hadříkem (dodávané Javorinou v balíčku na ošetřování nábytku). Barevně upravované povrchy vytíráme jen jemně, avšak dostatečně, aby na povrchu nezůstaly lesklé souvislé plochy. V případě nedostupnosti nábytkového oleje je možné na běžné ošetřování použít i komerční přípravky obsahující vosky a oleje jako je např. Pronto (Johnson and Johnson),… kdy postupujeme podle návodu na přípravku.

Zopakujeme-li ošetření zpočátku 1–2× do měsíce, vytvoří se souvislá ochranná vrstva, která bude vysoce odolná vůči poškození a tekutinám, dodá nábytku elegantní lesk a povrch bude působit na dotek velmi příjemně.

Při poškození povrchu nábytku působením tekutin, poškrábáním apod, je oprava podobná - poškozené místo přebrousíme brusným papírem ve směru vláken dřeva a zahladíme brusnou tkaninou. Naneseme nábytkářský olej a po 1-2 min. nevsáknutý olej vytřeme dosucha bavlněným hadříkem. Zahlazení tkaninou a olejování druhý den opakujeme. Případná světlejší barva upravovaného místa by se měla časem působením světla sjednotit. (viz oprava povrchu)

Použité pomůcky na olejování doporučujeme namočit do vody (vyprat) nebo spálit.

Oleje a pomůcky na ošetřování si můžete objednat na info@domarkpraha.cz nebo telefonicky. Balíček vám bude dodán poštou na dobírku, nebo si ho můžete vyzvednout na prodejně.

Rozdíly v barvě a struktuře

Masivní dubové dřevo vykazuje už v přirozeném stavu dosti velké rozdíly v barvě a struktuře. Barva dřeva se odlišuje na základě místa lokality, kde bylo vytěžené, ale přirozené jsou i rozdíly v barvě a struktuře z toho samého kmene (např. středová – okrajová část, radiální – tangenciální řez kmene,...). Barevné rozdíly se dále také mohou zvýraznit sušením dřeva a hlavně konečnou povrchovou úpravou, hlavně olejováním.

Olejování zvýrazňuje strukturu a barevné rozdíly masivního dubového dřeva a výrazně tak nábytek odlišuje např. od dýhovaného, který je obvykle barevně a strukturálně o mnoho jednotvárnější. V průběhu výroby dochází k barevné a strukturální selekci jednotlivých komponentů před jejich vzájemným spájením tak, aby výsledek měl přirozený charakter. Olejovaný nábytek jednodušeji získává tzv. patinu, kdy se působením světla a oxidací na vzduchu mění jeho barva na medovou a jednotlivé rozdíly v barvě se tak časem ztrácejí.

Podle zákona o evidenci tržeb je prodávající povinen vystavit kupujícímu účtenku. Zároveň je povinen zaevidovat přijatou tržbu u správce daně online. V případě technického výpadku pak nejpozději do 48 hodin.